2017 Tinman Triathlon Team Results

Tinman Triathlon

Relay Results

July 23, 2017


Results By Race Management Systems, Inc.


Team - Male

Place Team No Bib No Team/Participant Name Gender Age Segment Rank Time Total Time Pace
1 366   Team Rigsbee           2:38:44.3 5:15/M
    366 CARTER RIGSBEE M 54 Swim 5 22:05.4 22:05.4 27:36/K
    366 ROBERT ALBARRAN M 30 Bike 1 1:17:25.7 1:42:15.8 3:14/M
    366 CLIFFORD RIGSBEE M 45 Run 3 55:29.7 2:38:44.3 8:56/M
 
2 363   Venture Bros           2:51:42.1 5:40/M
    363 DAVID BRITTIN M 49 Swim 1 14:35.4 14:35.4 18:14/K
    363 SAMUEL KING M 34 Bike 5 1:44:43.2 2:01:03.3 4:22/M
    363 MATTHEW COHEN M 44 Run 1 49:37.2 2:51:42.1 7:59/M
 
3 352   Team First Responder           2:55:36.7 5:48/M
    352 KEKOA TASSILL M 38 Swim 3 18:33.4 18:33.4 23:11/K
    352 MICAH MIYAKI M 31 Bike 4 1:42:51.7 2:04:08.9 4:17/M
    352 NATHAN SHO M 35 Run 2 50:14.7 2:55:36.7 8:05/M
 
4 357   Engine 37           3:00:05.7 5:57/M
    357 PARKER BABCOCK M 34 Swim 2 14:49.8 14:49.8 18:31/K
    357 JAVEN CUBAN M 42 Bike 3 1:38:04.5 1:56:09.2 4:05/M
    357 AARON BECHARD M 25 Run 4 1:02:23.3 3:00:05.7 10:03/M
 
5 359   Team BC           3:02:38.4 6:02/M
    359 RADJI TOLENTINO M 47 Swim 4 19:16.7 19:16.7 24:05/K
    359 WILLIAM GEORGE M 57 Bike 2 1:28:21.6 1:50:22.6 3:41/M
    359 PATRICK OYADOMARI M 49 Run 5 1:11:10.4 3:02:38.4 11:28/M

Team - Female

Place Team No Bib No Team/Participant Name Gender Age Segment Rank Time Total Time Pace
1 380   Homeless Then, Homeless Now           2:27:31.1 4:52/M
    380 CARLY WILLIAMSON F 32 Swim 2 15:58.2 15:58.2 19:58/K
    380 Maya Scimeca F 26 Bike 2 1:15:55.0 1:34:09.9 3:10/M
    380 Connie Liu F 36 Run 2 52:18.6 2:27:31.1 8:25/M
 
2 367   Rapid Thigh Movement           2:33:52.4 5:05/M
    367 JOY GORDON CHUNG F 37 Swim 6 19:59.5 19:59.5 24:59/K
    367 Amy Hebenstreit F 45 Bike 5 1:21:54.8 1:44:15.3 3:25/M
    367 Britt Harris F 30 Run 1 48:24.8 2:33:52.4 7:48/M
 
3 360   F.U.N.           2:36:55.1 5:11/M
    360 MICHELLE REGN F 54 Swim 4 16:36.7 16:36.7 20:45/K
    360 Theresa Kreif F 42 Bike 4 1:21:20.5 1:40:00.1 3:23/M
    360 Bridget Velasco F 50 Run 3 55:53.2 2:36:55.1 9:00/M
 
4 371   Wonder Women           2:37:38.0 5:12/M
    371 AMANDA HAN F 36 Swim 1 15:04.6 15:04.6 18:50/K
    371 Wisa Miller F 36 Bike 3 1:20:31.7 1:37:38.2 3:21/M
    371 Joy Secretario F 53 Run 4 58:56.2 2:37:38.0 9:29/M
 
5 364   Team Kill'em           2:43:31.6 5:24/M
    364 LINDA WEBB F 57 Swim 3 16:06.6 16:06.6 20:08/K
    364 KATE Johnson F 53 Bike 1 1:15:11.6 1:33:42.7 3:08/M
    364 MELANIE KILLAM F 66 Run 7 1:08:41.4 2:43:31.6 11:04/M
 
6 376   Red Hot Ladies           3:04:10.2 6:05/M
    376 DOTTIE SUNIO F 71 Swim 5 18:45.4 18:45.4 23:26/K
    376 KRISTEN MUNOZ F 52 Bike 7 1:39:02.8 2:00:37.0 4:08/M
    376 ROSEMARY ADAM-TEREM F 57 Run 5 1:02:00.5 3:04:10.2 9:59/M
 
7 362   We Tri'd           3:11:03.6 6:19/M
    362 MICHELLE CHAPMAN F 32 Swim 8 22:16.8 22:16.8 27:50/K
    362 STACEY FOY F 52 Bike 8 1:40:40.7 2:05:55.8 4:12/M
    362 JANA MUKOGAWA F 38 Run 6 1:03:38.0 3:11:03.6 10:15/M
 
8 373   Honu Level           3:43:33.0 7:23/M
    373 SHEA HENSON F 25 Swim 7 22:03.0 22:03.0 27:34/K
    373 Christilei Hessler F 30 Bike 6 1:35:08.9 2:00:25.6 3:58/M
    373 Madonna Castro Perez F 33 Run 8 1:40:58.9 3:43:33.0 16:16/M

Team - Mixed

Place Team No Bib No Team/Participant Name Gender Age Segment Rank Time Total Time Pace
1 355   Coach Cliff           2:01:48.4 4:01/M
    355 MIKI DAVID F 47 Swim 1 11:26.3 11:26.3 14:18/K
    355 JASON SMITH M 41 Bike 1 57:11.5 1:10:34.6 2:23/M
    355 CHET THE JET BLANTON M 58 Run 2 50:23.2 2:01:48.4 8:07/M
 
2 353   Tri-ing for Cliff           2:13:54.6 4:25/M
    353 SHARI NAKAOKA F 55 Swim 10 17:28.0 17:28.0 21:50/K
    353 MARK WANT M 56 Bike 2 1:04:45.2 1:24:18.7 2:42/M
    353 PATRICK MORTENSEN M 20 Run 1 48:57.5 2:13:54.6 7:53/M
 
3 370   10 Years Baby           2:23:27.3 4:44/M
    370 STEVE BORTLE M 41 Swim 9 16:51.7 16:51.7 21:04/K
    370 Lisa Bortle F 39 Bike 3 1:07:19.3 1:26:21.4 2:48/M
    370 Steve Bortle M 20 Run 6 55:45.6 2:23:27.3 8:59/M
 
4 377   Yello Pomelo           2:31:31.7 5:00/M
    377 CAITLIN HATAKEYAMA F 22 Swim 6 15:45.8 15:45.8 19:41/K
    377 Scott Honjiyo M 31 Bike 6 1:18:45.2 1:36:55.7 3:17/M
    377 Sergio Alcubilla M 38 Run 5 53:42.5 2:31:31.7 8:39/M
 
5 369   Team Jammonit           2:32:05.8 5:01/M
    369 KAREN SANDERS F 58 Swim 7 16:38.5 16:38.5 20:48/K
    369 Anthony Pace M 58 Bike 8 1:20:47.0 1:39:51.5 3:22/M
    369 Brenda Yim F 59 Run 3 51:10.2 2:32:05.8 8:14/M
 
6 375   HR Training           2:35:39.1 5:09/M
    375 RICK BERGSTROM M 58 Swim 4 14:48.7 14:48.7 18:30/K
    375 CARTER JONES M 45 Bike 11 1:24:51.4 1:41:52.6 3:32/M
    375 ROSALIE PARADISE F 44 Run 4 52:39.1 2:35:39.1 8:29/M
 
7 354   We've Got Issues           2:35:47.0 5:09/M
    354 BRUCE ONG M 42 Swim 3 14:26.2 14:26.2 18:03/K
    354 KELLY SUTCLIFFE F 35 Bike 7 1:19:42.5 1:36:14.9 3:19/M
    354 MELE CLIMALDI F 53 Run 7 57:52.9 2:35:47.0 9:19/M
 
8 379   Queen Endo           2:40:07.9 5:17/M
    379 MICHAEL SEMENZA M 36 Swim 5 15:13.4 15:13.4 19:01/K
    379 Jun Luo M 34 Bike 5 1:13:07.5 1:31:06.0 3:03/M
    379 Mharie Marcos F 28 Run 10 1:07:58.6 2:40:07.9 10:57/M
 
9 378   TAT           2:42:44.2 5:23/M
    378 TUCKER SIEGFRIED M 37 Swim 2 12:47.4 12:47.4 15:59/K
    378 Andrew Imamura M 38 Bike 10 1:21:59.2 1:36:45.3 3:25/M
    378 Tiffany Siegfried F 37 Run 9 1:04:52.1 2:42:44.2 10:27/M
 
10 374   Cheers to 50           2:44:41.2 5:26/M
    374 JANNA CHAMBERLIN F 49 Swim 12 18:28.8 18:28.8 23:05/K
    374 BOYD WILLIAMS M 49 Bike 4 1:09:20.5 1:30:36.1 2:53/M
    374 RAMY BOYADJIAN M 54 Run 12 1:12:29.4 2:44:41.2 11:40/M
 
11 361   Tri-Curious           2:54:17.3 5:45/M
    361 MARIA VANACLOCHA F 27 Swim 13 20:46.0 20:46.0 25:58/K
    361 JASON KIM M 40 Bike 13 1:28:23.5 1:52:02.0 3:41/M
    361 HARRISON GOO M 31 Run 8 1:01:06.6 2:54:17.3 9:50/M
 
12 372   Just here for the beer           3:05:31.7 6:08/M
    372 SHERYL COBB F 47 Swim 11 18:12.7 18:12.7 22:45/K
    372 David Cobb M 61 Bike 9 1:21:42.7 1:42:53.9 3:24/M
    372 David Cobb M 61 Run 14 1:17:57.3 3:05:31.7 12:33/M
 
13 358   2 and 1/2 Man           3:06:27.8 6:10/M
    358 SARAH LOVE F 38 Swim 8 16:49.8 16:49.8 21:01/K
    358 DARREN UPCHURCH M 56 Bike 14 1:29:19.6 1:49:00.0 3:43/M
    358 JOHANNA BUGARIN F 64 Run 13 1:16:06.8 3:06:27.8 12:15/M
 
14 365   Menage a Trois           3:10:34.9 6:18/M
    365 KANOE MARGOL F 48 Swim 15 26:59.8 26:59.8 33:44/K
    365 ANDY PROVENCE M 72 Bike 12 1:26:41.7 1:57:35.0 3:37/M
    365 AILEEN ESMERALDA F 41 Run 11 1:11:21.2 3:10:34.9 11:29/M
 
15 368   Tutu Kane           3:31:18.1 6:59/M
    368 ALEX CONNOLLY M 73 Swim 14 26:34.0 26:34.0 33:13/K
    368 Andrea Connolly F 54 Bike 15 1:41:14.0 2:11:12.5 4:13/M
    368 Katey Connolly F 21 Run 15 1:18:16.3 3:31:18.1 12:36/M